26 Mart 2012 Pazartesi

Nasıl gurme olunur ?

Bu blog, bu sorunun cevabının arandığı, sorgulandığı ve umarım bulunmaya yaklaşıldığı bir yer olacak. Uzun ve sabır gerektiren bi yolculuktur bu.
Rahmetli Dr. Tuğrul Şavkay gibi yaptıklarından birçok ders konuları ve kitapları çıkarılacak büyük üstadların da dediği gibi, öncelikle birçok farklı kalemden ve alt konudan kitap, dergi  okumak neredeyse şart. Alt konudan kasıt, sadece şarap, zeytinyağlı, et, sebze vb yemek yapımı ve tadımı konuları değil aynı zamanda yemeğin kültürü, tarihi ya da etimolojik yapısını da içermelidir. Üstelik olabildiğince bağımsız yayınların takip edilmesinde yarar var.
Şarap yemek uyumu başlıca konu gibi görünse de, bu konuya saplanıp kalmamak -kişisel görüşümce- yeni, değişik, az bilenen, unutulmaya bırakılmış tatlara karşı açık "ağızlı" olunmasını sağlayacaktır. Hayatın her alanında olacağı gibi bu konuda da önyargılardan uzaklaşmak gerekir. Gurme, damağını yeryüzündeki bütün tatlara açık tutmalıdır. Yenilen ve içilen hiç bir şeyi tabulaştırmamalı ve afiyetle tüketir. Mesafelere aldırmaksızın, büyük ustaların yaptıklarını özel olarak arar. Nadide yiyeceklerin kıymetini bilir. İlk defa tanışıyorsa bile önce derinlemesine tanımaya gayret eder, hemen akabinde de keyifle tüketir.

İnsana sadece keyif verir.
Başta sağlığınız olmak üzere tüm varlığınızı harcamaya hazır olmanız gereken bir yolculuktur bu.
Lezzetle kalın.

0 yorum:

Dí lo que piensas...